fbpx
Massaažipüstol

Massaažipüstoli ja elektristimulatsiooni seadme kasutamine jalgpallurite seas

Antud blogipostituse autoriks on endine pikaajaline FC Flora füsioterapeut Kristiina Lind.

Jalgpall on kontaktala, kus tuleb ette nii üksteise jalgadele astumisi kui erinevate kehaosade kokkupõrkeid. Leebemate traumade puhul ei panda mängu seisma ega vilistata viga, mistõttu peab väikese valuga teinekord hakkama saama. Suurem osa jalgpallureid ei pane selliseid asju enam väljakul tähelegi ja imestavad pärast, et miskipärast on varvas verine või reiel/säärel sinikas. Mängu ajal toodab keha erinevates pingelistes olukordades adrenaliini, mis sellist valu ka tuimestab ning tähelepanu on peamiselt ikkagi eesmärgi saavutamisel ehk vastasele värava löömisel.

Teistsugune on aga näiteks kiskumise tunne ühes lihases, mis tekib tasapisi ja ei taha ära minna hoolimata sellest, et oled teinud korraliku soojenduse ning ülejäänud keha on justkui koormuseks valmis. Samuti valu, mis algab väikese ebamugavustundena, ent trenni/mängu jätkudes järjest süveneb.

Omakorda erineb veel see tunne, mis tekib konkreetse trauma järgselt, kus valu on nii tugev, et trenni või mänguga pole võimalik jätkata isegi, kui tahtmine on väga suur.

(Noor)sportlastel tuleb õppida oma keha tunnetama ning neid erinevaid valusid ja ebamugavusi üksteisest eristama – millised pinged ja valud on trennijärgselt normaalsed ning leevenevad puhkuse, hea öö une või järgmisel päeval tehtavate soojendusharjutustega või millega tuleks pöörduda nõu ja abi küsimiseks füsioterapeudi poole.

Millal võiks massaažipüstolist abi olla?

Kui individuaalselt sooritatavate soojendusharjutuste (prepi) jooksul lihaspinge ei leevene, siis on õige hetk proovida ennast aidata massaažipüstoliga. Mõnikord on selline spetsiifiline tähelepanu pinges lihasele suureks abiks ja saab jätkata oma tavapärase treeninguga. Kui lihaspinge ikkagi ei leevene, siis saab juba füsioga läbi arutada, mis järgmised sammud olla võiksid.

Hästi oluline on aru saada, et meie kehad on ise väga võimekad nii koormuste talumisel kui nendest taastumisel.

Sportlastel tuleb erinevaid treeningust tulenevaid ebamugavusi taluda ja õppida nendega kohanema, sest mugavustsoonis ei toimu ka arengut. Kui aga lihasvalu on igapäevane nähtus ja keha ei taastu treeningutest piisavalt kiirest, siis tuleb appi võtta koormuse reguleerimine ja spetsiifilised harjutused.

Hyperice püstol leiab Floras kasutust igapäevaselt. Mängijatel on sellega hea ja mugav ise pinges lihased üles leida ning nendega tegeleda. Kõige sagedamini tehakse seda hommikuti enne trenni, aga heaks abiliseks on ta ka näiteks mängu poolajal.

Hyperice massaažipüstoli omadused

Tegelikult oli see püstol saabudes väikeseks elamuseks ka füsiodele – vaeva on nähtud nii toote funktsionaalsuse, välimuse kui ka pakendiga. Jalgpalli tiimi juures seda funktsiooni küll kasutada ei jõua, aga muidu ühildub see seade kenasti ka telefoni äpiga, mis juhendab ka kuidas ja mis koguses seadet kasutada. Meil juhtus tegelikult alguses selline koomiline olukord, et meil ei õnnestunudki püssi ilma äpita käivitada. Tegelikult on see loomulikult võimalik ja ka hästi lihtne, tuleb lihtsalt püssi tagumist ketast paremale keerata.

Mind abistab see seade hästi sellistel juhtudel, kui sportlasel on tugev lihaspinge, mis manuaalsete võtetega ei taha lahenda. Hyperice’i püstol võib esialgu tunduda käes päris raske, aga temaga töötades seda tegelikult ei tunne. Samuti on väga meeldiv see, et püstolit hoidev käsi pole pärast vibratsioonist tuim.

Sporditiimi juures on kindlasti oluline, et seade oleks vastupidav ja aku peaks hästi vastu. Nendele küsimustele saame vastused kasutamise käigus, aga praegu oleme küll väga rahul.

Compex elektristimulatsiooni seadme kasutamine

Väga hea meel on meil ka Compexi (8,0) üle, mis meil eelmisest hooajast klubis olemas on. See on asendamatu näiteks põlve operatsioonide järgselt, just taastumise alguses, kui valikus on vaid lihtsamad liikuvust parandavad harjutus (põlve sirutamine-kõverdamine) ja reie nelipealihase aktiveerimine. Selleks, et lihast paremini tööle saada, kasutame Rehab programmi. Seadme ekraanilt on näha, millal tuleb endal koos elektriimpulsiga lihast pingutada ning millal lõdvestuda. Kui mängija saab korra füsioga koos üle vaadata, kuhu elektroodid paigutada, millist programmi kasutada ning kuidas ise elektrostimulatsiooniga kaasa pingutada, siis edaspidi saab ta sellega juba vabalt iseseisvalt hakkama. Ühes tsüklis on üle 70 aktivatsiooni-korra, mis alguses käivad kindlasti üle jõu, kuid muutuvad päev-päevalt järjest realistlikumaks. Compexi kasutamiseks ei pea olema profisportlane, olen seda soovitanud ka oma tuttavatele, kellel on tulnud sarnane teekond ette võtta.

EsilehtKategooriadMinu konto
Otsi