fbpx

Compex elektristimulatsiooniseade: Saavuta soovitud tulemus kiiremini!

Kui soovid rohkem teada Compexi elektristimulatsiooni (tuntud ka kui: EMS, NMES, muscle stim, e-stim and electrostimulation) kohta, siis oled jõudnud õigesse kohta. Püüame järgnevas blogis võimalikult lihtsalt lahti seletada Compexi töö põhimõtte, kellele on sellest abi ja kuidas elektristimulatsiooni kasutada.

Kuidas elektristimulatsioon töötab?

Elektristimulatsiooni seadmega treenimine on sarnane tavalisele jõutreeningule, ainult Compexi puhul saadab aju asemel impulsse lihasesse seade ise. Protsess on sama, mis tavalise treeningu puhul ning lihased ei tee vahet, kes neile signaali annab.

Compexiga treening on aga tõhusam, efektiivsem ja annab lisatõuke ning stiimuli. See täiendab sinu tavapäraseid treeninguid – tulemused paranevad ja saad kiiremini viia ennast uuele tasemele. Lihtsamalt öeldes treenib lihaste stimulatsioon teie lihaseid viisil, mida traditsioonilised treeningud üksi ei suuda. See on “hästi hoitud saladus”, mida paljud tippsportlased ja fitnessi huvilised kasutavad oma treeningute ja taastumisprogrammide tõhustamiseks.

Kui treeningule lisatakse Compexi lihaste stimulatsioon, aitab see suurendada lihaste pingutust, kaasates suurema protsendi lihaskiude. Compex võib sihtida nii 1. tüüpi aeglaseid lihaskiude, mis mõjutavad vastupidavust, kui ka 2. tüüpi kiireid lihaskiude, millel on jõud ja plahvatusvõime.

Lisaks põhineb Compex Šveitsi tehnoloogial ja on lihaste stimuleerimise alal tegutsenud alates 1986. aastast. Selle aja jooksul on Compex tõusnud turuliidriks, seades oma valdkonna usaldusväärsuse ja tipptaseme lati äärmiselt kõrgeks.

Compexi seadmed on varustatud tehnoloogiaga, mis tagab stabiilse ja kontrollitud lainekuju pideva voolugeneraatori kaudu, pakkudes oma kasutajatele ideaalset voolu ja optimaalseid impulsse olenemata nahatakistuse kõikumisest. Tihti arvatakse, et seade justkui annaks elektrit, tegelikkuses viib seade lihasesse impulsse ja toimub lihase kokkutõmme, mistõttu võib seadme kasutamine olla alguses ebamugav ja harjumatu. Tuleb meeles pidada, et intensiivsust saab ise reguleerida ja kasutada tuleks seda sellise tasemeni, kuni hakkab väga ebamugav. Sellest ei tasu heituda – enamus inimesi harjub elektristimulatsiooni kasutamisega kiiresti.

Ilmselt mõeldakse esimese mõttena, et Compex on ainult tippatleetide pärusmaa. Tõsi, väga paljud meile tuntud superstaarid spordimaailmas on selle seadme kasutajaks, kuid oma mitmekülgsete programmidega on seadmel palju erinevaid funktsioone. Mistõttu leiab seade kasutust ka mitte sportlaste ja tava spordiharrastajate seas. See on mõeldud nii algajatele, kui edasijõudnutele või traumaga kimpus olevatele inimestele. Lisaks inimestele, kes on taas alustamas treeningutega peale pikka pausi või kui, järjepidev treenimine ei ole toonud loodetud tulemust. Kui kimbutavad lihasvalud, liigesevalud või krambid treeningu ajal ja järgselt või, kui on ees ootamas õla, põlve, hüppeliigese vms operatsioon. List sellest, kes võiksid kasutada ja saaksid silmnähtavat kasu sellest seadmest, on pikk.

Kuidas kasutada?

Compexi elektristimulatsiooni kasutamine on võrdlemisi lihtne. Seade või Compexi äpp näitab, kuhu elektroodide „kleepsud“ kleepida ja elektroodid asetada. Seadme ekraanile kuvatakse juhised, mida järgida. Sessioon algab soojendusest (ekraanil kollane osa), kus otsitakse ning mõõdetakse lihase optimaalset tugevust ehk millist intensiivsust lihasesse rakendada, et toimuks „arengus edasiminek“. Võrdluseks võib tuua jõutreeningu, kus 30kg kang on juba kergeks muutunud, mistõttu võib raskust suurendada ja taseme poolest edasi liikuda.

Peale soojendust algab sessiooni/treeningu põhiosa, kus tsükli esimeses pooles (punane osa) toimuvad lihase kokkutõmbed, mis „ehitavad“ lihases jõudu ning tsükli teises pooles (sinine osa) toimub lihase lõdvestus. Toome võrdluseks kükkimise – kükkimise ajal pead samamoodi lihaseid pingutama, kükist üles tulles ja seistes toimub lihaste lõdvestus.

Kui need kaks asja – Compex ja kükkimine veel kogu panna, annad sa lisajõu ja stiimuli oma lihastele ning treeningutele.

Mõned tähelepanekud:

  • Elektroode ei tohi panna kaelast kõrgemale.
  • Elektroodide kleepsud ja elektroodid peavad olema ühe lihase peal.
  • „Never cross the spine“ ehk elektroode ei tohi ühendada nii, et nende juhe ristuks selgrooga.  Ehk jällegi – elektroodid peavad olema ühe lihase peal (ükski lihas ei jätku ju selgroo pealt edasi).
  • Elektroodide A ja B vahel peab nägema nahka ehk neid ei tohiks kleepida nii üksteise kõrvale, et nahka näha ei ole.
  • Ühte elektroodi kleepsu saab kasutada umbes 20 korda. Kleeps tuleb peale kasutamist kleepida tagasi õigele tagusele ning panna need võimalusel tagasi originaalpakendisse.

Seadmed ja programmid

Compex ei ole ainult mõeldud jõutreeningute täiustamiseks, seade on multifunktsionaalne oma 40* programmi poolest, mis jaotuvad viieks erinevaks kategooriaks:

  • Treening: Vastupidavus, tugevus, plahvatuslik tugevus, ülekompenseerimine, hüppeliigese tugevdamine, jõusaalitreening, süvalihaste stabiliseerimine, lihaste kasvatamine, soojendus
  • Taastumine/massaaž: Taastumistreening,  võistlusjärgne taastumistreening, lõõgastav massaaž, lihaste valulikkuse vähendamine, taastav massaaž
  • Valu leevendamine: (Valu leevendamise programmi puhul blokeerib Compex valu signaalid) Valu juhtimine TENS-programmiga, lihaspingete vähendamine, lihasvalu, kaelavalu, seljavalu, epikondiliit, tendiniit, „rasked“ jalad, krampide ennetamine
  • Rehabilitatsioon: Lihase atroofia, lihaste tugevdamine
  • Fitness: Tugevda käsi ning jalgu, kõhulihased, biitsepsid, õlad, tuharad

*Välja on toodud Compex SP 8.0 seadme programmid. Programmid varieeruvad vastavalt seadmele, Spordihoolduses on müügis 9 erinevat Compexi seadet. Need leiad siit: https://spordihooldus.ee/pood/seadmed/elektristimulatsioon-ems-tens-seadmed/?product_brand=compex

Kliinilistes uuringutes on välja toodud, et Compexi elektristimulatsioon:

Kliiniliste uuringute kohta saab lugeda täpsemalt siit: https://www.compex.com/en/clinical-studies

Millest alustada?

  • Pane paika oma eesmärk ja lihasgrupp

Soovid parandada vastupidavust, kiirust, kasvatada lihast või soovid keha vormida?

Keskendu, kas kõige nõrgemale lihasgrupile või primaarsele lihasgrupile – vali üks või maksimaalselt kaks lihasgruppi.

  • Vali programm ja kestvusaeg

Kokku on seadmel 40 programmi. Kui sa oled algaja, siis alusta programmidest nagu shaping (vormimine), firming (pinguldav), toning (toniseeriv). Need on osa Wellness ehk heaolu/esteetilisest programmist.

Kui oled rohkem spordile orienteeritud, siis sobivad sulle programmid endurance (vastupidavus), muscle building (lihaste kasvatamine), core stability (kehatüve stabiilsus).

Edasijõudnutele soovitamine programme nagu building (kasvatamine), hypertrophy, resistance.

Compexi äpis saab sisestada oma eesmärgi, spordiala, aja ning äpp genereerib sulle valmis treeningplaani. Peale igat treeningut näitab seade sulle tulemusi (maksimaalset kokkutõmmet), mille sisestad äpi treeningplaani. Aja jooksul kuvatakse sulle graafik, kus näed reaalseid tulemusi ja saad silma peal hoida kogu progressil, mida oled selle ajaga teinud.

  • Vali harjutus

Enamasti tuleks alustada lihtsamatest staatilistest harjutustest, kus hoiad keha paigal ühes positsioonis. Ekraani peal ilmuv „tsükkel“ = punane osa on töö osa, kus lihased tõmbuvad kokku – sellel ajal teed harjutust. Sinine osa on puhkuse osa, kus harjutust ei tee ehk puhkad. Nii kordad seda harjutust, kuni sessioon lõppeb.

Dünaamilised ehk liikumise pealt harjutused on mõeldud juba edasijõudnutele.

  • Jälgi juhiseid seadmel või äpis

Seade või äpp ütlevad sulle täpselt, mida tegema peab!

  • Lihtsalt alusta

Sõltuvalt treeningust on taastumisaeg 24-48h. Seadet soovitatakse kasutada 3-4 korda nädalas.

Kampaania pakkumise Compex SP 8.0 + Compex 1.0 Fixx massaažipüstolile leiad siit: https://spordihooldus.ee/product/pakkumine-compex-sp-8-0-fixx-1-0-elektristimulaator-ja-massazipustol/

Kui soovid seadet kõigepealt proovida, siis saab seadme rentida siit: https://spordihooldus.ee/product/compex-sp-6-0-elektristimulaatori-rent-2-tasuta-elektroodi/

EsilehtKategooriadMinu konto
Otsi