fbpx

Sissevaade naiste jalgpallikoondise laagrisse: Milliseid taastumisseadmeid ja toidulisandeid kasutatakse?

Naiste A-koondis on kogunenud laagrisse, kus toimub ettevalmistus EM-valikmänguks Albaania vastu. Siin on kerge pilguheit sellesse, kuidas toimetab ning mida soovitab koondise füsioterapeut Kai-Riin Tomera.

Spordihoolduse erinevad tooted on koondises tähtsad, eelkõige kasutatakse Game Ready külmkompressiooni seadet. Masin on väga hea tursete alandamiseks, sest alatihti ikka jalgpalli mängu ajal tekib erinevaid vopse ja puukaid, siis see on ideaalne taastumise hõlbustamiseks. Masin on sobilik nii suurematest traumadest taastumise toetamiseks (nt ka postoperatiivselt) kui ka väiksemate traumade puhul. Käepärane vahend on ka külma-kuuma kontrastdušš vereringe intensiivistamiseks. Väga hea abivahend on ka massaažipüstol,  mida mängijad saavad ka ise kasutada.

“Game Ready on väga hea tursete alandamiseks, sest alatihti ikka jalgpalli mängu ajal tekib erinevaid vopse ja puukaid, siis see on ideaalne taastumise hõlbustamiseks. “

Kasutusel on ka kompressioonpüksid, kuhu sisse mängija justkui ronib sisse ning sellel on mitu erinevat režiimi. Kasutaja saab valida, kuhu regiooni kompressioon surub ning saab seda ise füsio käest kasutuseks võtta. Mängijatel ei ole kohustust kasutada toidulisandeid, sest eesmärk on neile pakkuda nii mitmekesist menüüd, et kõik toitained saadakse toidust kätte. Meie soovitus on Eesti kliima tõttu võtta juurde D-vitamiini. Proteiinibatoonid ja pulbrid on laagris kaasas ning koondislased saavad seda vastavalt vajadusele tarbida. Batoone tavaliselt tarbitakse ka mängupäevadel, näiteks vaheajal või peale mängu. Kiire energiaamps on jalgpallis teretulnud. Reisidel anname ka kotti paar batooni kuna reisid võivad olla kaootilised ning toiduajad ei pruugi olla regulaarsed. Mängijatele seni on meeldinud näiteks aprikoosibatoonid ning ka IconFiti kookosemaitselised proteiinibatoonid.

Füsioputka (nii nagu seda koondises kutsutakse) on lahti igapäevaselt, aga mõnikord sõltuvad treeningute ajast. Tugi on laagris olemas 24/7 ning nõu saab nii kehalise koormuse, toitumuse ja muude kavade kohta. Mängijad tegelevad taastavate protseduuridega iga päev ning on kujunenud välja ka kindlad rütmid ning enne mängupäevi uute asjadega ei eksperimenteeri. Laagrites kasutame ka elektrolüüte tablettide kujul, soojemas kliimas kindlasti rohkem, sest siis on soolade/mineraalide kadu kehast suurem.

Taastavatest seadmetest, lisavahenditest ning toidulisandidest on kindlasti abi, aga meie alati ka rõhutame seda, et enne peaks saama oma energia kätte loomulikest vahenditest ning siis alles vaadata, mida saaks lisaks kasutada. Stressitaseme madalal hoidmine, korralik uni, tasakaalustatud toidulaud, piisav puhkus – tunduvad küll tavalised asjad, aga ka neid põhimõtteid hoiame pidevalt meeles.

Game ready masin võib noorele sportlasele olla hea, aga esimene soovitus ei oleks kohe seda soetada, vaid pigem rentida. Päevarendi hinnad on pigem taskukohased ning on abiks taastumisel küll peale mänge/treeninguid või suuremaid traumasid. Regulaarne lihashooldus ei tee paha, kas käia massaažis korra kuus või rohkem ning kuid eelkõige on tähtis treenida sobivatel koormustel, vajadusel neid ka reguleerida. Samuti on tähtsal kohal jõutreening vigastusennetuse või rehab osana.

Oma kogemusest võin soovitada seda, et kui määrid soojendavaid kreeme, siis kindlasti kasuta kummikindaid! Päästab sind pärast käte hoidmisest jääkastis.

EsilehtKategooriadMinu konto
Otsi